Všechny aktuality

MUDr. Martin Kočí

25. 04. 2022

Česká medicína potřebuje digitalizaci jako sůl. V mnoha ohledech jsme zaspali na vavřínech a vůči světu máme co dohánět. Přitom v současném stavu prohlubujícího se personálního nedostatku ve zdravotnictví se jedná o prostředek, který má potenciál tuto neutěšenou situaci významně zlepšit, ne-li zcela zvrátit a vyřešit. Digitální medicína je odpovědí na to, co dělat s nedostatkem zdravotníků.

Jako radiolog mám možnost pracovat s těmi nejmodernějšími technologiemi ve zdravotnictví. Z pohledu digitalizace je právě radiologie celosvětově na špici vývoje při srovnání jednotlivých medicínských oborů. Zejména pak v oblasti umělé inteligence probíhá v posledních deseti letech v radiologii velmi intenzivní výzkum a vývoj.

Po roční vědecké stáži na Stanford University v Kalifornii, kde jsem se mohl na projektech umělé inteligence v radiologii podílet, jsem začal i svoje doktorské studium na téma využití AI v zobrazování srdce. Měl jsem příležitost pracovat na telemedicínském projektu, který v minulém roce získal čestné uznání poroty Czech DigiMed Award, v roce 2020 jsme se s kolegy soutěže sami úspěšně zúčastnili s projektem průzkumu ve zdravotnictví v kategorii data.

Czech DigiMed Award je v České republice unikátním podnikem medializace inovativních projektů a propojování světů. V porotě se propojují odborníci lidé ze světa byznysu, vědy, klinické medicíny, vzdělávání ve zdravotnictví, veřejné sféry a z IT ve zdravotnictví. Je to mimořádně heterogenní skupina, která má možnost zhlédnout to nejzajímavější z oblasti digitalizace medicíny, co se v ČR odehrává.

Těším se, že budu moci participovat v roli porotce v soutěži Czech DigiMed Award 2022. Věřím, že přinesu nový pohled se širokým záběrem, který bude platný při výběru těch nejužitečnějších projektů digitalizace medicíny vznikajících v ČR.