Czech DIGI@MED Award 2024: Již pošesté společnost Roche ocenila projekty přinášející inovativní řešení ve zdravotnictví. Vítězné projekty využívají umělou inteligenci a virtuální realitu
13. 12. 2024
V kategorii „Nápad, idea, prototyp“ zvítězil projekt Tulkit, tele-rehabilitační platforma. V kategorii „Existující řešení“ bylo oceněno pět projektů: ZUNI, VR VITALIS, Mobilní aplikace Terrapino, Kaleido a VR ICU®. Kategorii „Efektivní zdravotnictví“ ovládla Iniciativa pro efektivní zdravotnictví. Autoři vítězných projektů si převzali ocenění během slavnostního vyhlášení 12. prosince 2024 v pražském Karolinu.
Praha, 12. prosince 2024 – Cílem soutěže Czech DIGI@MED Award, pořádané každoročně společností Roche, je poukázat na inovativní české projekty v oblasti digitalizace zdravotnictví a podpořit vizionáře, inovátory a start-upy v jejich vývoji.Porota složená z renomovaných odborníků z oblasti medicíny, farmacie, digitálních technologií, epidemiologie, obchodu a marketingu hodnotila v letošním roce celkem 23 přihlášených projektů. V kategorii „Sběr a analýza klinických, epidemiologických a sociologických dat a na jejich základě vytvořené modely“ nebyl letos vyhlášen vítěz a finanční odměna z této kategorie byla přesunuta do kategorie „Existující řešení“, ve které bylo oceněno celkem pět projektů. V letošním roce přibyla nová kategorie “Efektivní zdravotnictví” pod záštitou iniciativy Zdravotnictví 2030+. Tato kategorie oslovuje akademické týmy a podporuje návrhy, které reagují na aktuální stav a vývoj zdravotnictví.
Vítězové Czech DIGI@MED Award 2024:
Kategorie Nápad, idea, prototyp (řešení je v pilotní fázi, ve fázi testování nebo prototypu a produkt není dosud uveden na trh)
1. místo a cena 100 000Kč: Tulkit
Tulkit je tele-rehabilitační platforma, která pomocí moderních technologií a umělé inteligence umožňuje fyzioterapeutům snadno vytvářet personalizované rehabilitační plány, čímž zlepšuje dostupnost, efektivitu a kvalitu péče a umožňuje pacientům rehabilitovat i v domácím prostředí.
Čestné uznání poroty: Virtuální psychoterapeutický výcvik pro lékaře
Online nástroj, který vybaví lékaře základními psychologickými a psychoterapeutickými dovednostmi pro rozvoj vlastního duševního zdraví a pro efektivnější kontakt s pacienty.
Kategorie Existující projekt (řešení nebo jeho významná inovace je ve fázi hotového produktu, který byl uveden na trh v uplynulých 12 měsících)
2. místo a cena 40 000Kč: ZUNI
ZUNI je pokročilý digitální nástroj, který využívá umělou inteligenci k efektivní dokumentaci a analýzy ran a zranění
2. místo a cena 40 000Kč: VR VITALIS
VR VITALIS přináší rehabilitaci ve virtuální realitě pro pacienty nemocnic, rehabilitačních ústavů, ale i domovů pro seniory.
2. místo a cena 40 000Kč: Terrapino
Mobilní aplikace Terrapino je určená k preventivním opatřením a screeningu Alzheimerovy nemoci. Stojí na třech základních pilířích: kognitivní tréning, fyzické aktivitě a zdravé stravě.
2. místo a cena 40 000Kč: Kaleido
Kaleido pomáhá pomocí virtuálních zážitků ve VR brýlích seniorům, osobám se zdravotním postižením a dlouhodobě hospitalizovaným pacientům překonávat sociální izolaci, aktivizovat se a trénovat kognitivní schopnosti.
2. místo a cena 40 000Kč: VR ICU®
VR ICU® je automatická tréninková platforma ve virtuální realitě pro zdravotní personál na jednotkách intenzivní péče, kde se více než 50 % procesů s přístrojovým vybavením trénuje na pacientech.
Kategorie Sběr a analýza klinických, epidemiologických a sociologických dat a na jejich základě vytvořené modely. (Projekty, které se zaměřují na sběr a analýzu klinických, epidemiologických nebo sociologických dat, a modely, které z nich vycházejí.)
Čestné uznání poroty: Data o zdraví
Projekt Data o zdraví je inovativní iniciativa zaměřená na zpřístupnění a využití zdravotních dat pro širokou veřejnost, odborníky, novináře a zákonodárce.
Kategorie Efektivní zdravotnictví (Kategorie pod záštitou iniciativy Zdravotnictví 2030+, zahrnující studie technických, organizačních nebo legislativních opatření, které zvyšují efektivitu zdravotnictví a využití prostředků veřejného zdravotního pojištění.)
2. místo a cena 50 000Kč: Iniciativa pro efektivní zdravotnictví
Iniciativa pro efektivní zdravotnictví propojuje mladé odborníky z různých oblastí zdravotnictví, aby analýzami, edukací a doporučeními kultivovala veřejnou diskuzi a zvyšovala efektivitu českého zdravotního systému.
Oceněným projektům pomůže úspěch v soutěži na další cestě k rozvoji
Při hodnocení projektu jsou zohledňována tři hlavní kritéria. Prvním je míra disruptivity, která se týká radikální změny technologie a jejího překonání stávajícího stavu. Sleduje se, zda se jedná o inovaci zaměřenou na efektivitu nebo o radikální inovaci. Druhým kritériem je míra přínosu a velikost dopadu, kterou projekt přináší uživatelům. Třetím kritériem je proveditelnost projektu, kde porota hodnotí jeho reálnou realizovatelnost a proveditelnost v praxi.
Ocenění v soutěži Czech DIGI@MED Award není pouze oslavou úspěchu, ale také klíčovou motivací pro vítězné projekty, které jsou na cestě k dalšímu rozvoji. Tato prestižní ocenění nejenže zajistí veřejnou pozornost a uznání odborníků, ale mohou také poskytnout významnou podporu při hledání finančních prostředků pro další výzkum a rozvoj.
„Během šesti let existence ceny Czech DIGI@MED Award porotci zhodnotili desítky projektů, za což jim náleží velké poděkování. Mnozí vítězové našli nezastupitelné uplatnění v praxi, a to nejen v různých oblastech zdravotní péče v Česku, ale i v zahraničí. Cena si za tuto dobu vydobyla prestiž a jsem rád, že se k ní vítězové hrdě hlásí,“ uvádí David Skalický, ředitel centra Access ve společnosti ROCHE.
O Czech DIGI@MED Award
Cenu Czech DIGI@MED Award každoročně uděluje společnost ROCHE s.r.o. autorům, kteří vytvořili v uplynulém roce inovativní digitální a mobilní řešení v oblasti péče o zdraví. Projekty pomáhají optimalizovat procesy ve zdravotnictví nebo přicházejí s unikátní inovací. Cena byla založena v zájmu podpory digitalizace zdravotnictví a inovátorských nápadů v oblasti medicíny a farmacie tak, aby pomáhala lékařům, zdravotníkům a především pacientům.
Více na www.digimedaward.cz
Členové poroty Czech DIGI@MED Award
- prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., MHA, přednosta Onkologické a radioterapeutické kliniky Fakultní nemocnice v Plzni
- MUDr. Martin Kočí, předseda spolku Mladí lékaři
- Ing. Daniel Kostan, spoluzakladatel pacientské organizace SMÁCI, z. s.
- MUDr. Renata Knorová, MBA, ředitelka zdravotnického úseku České průmyslové zdravotní pojišťovny
- MUDr. Zdeňka Salcman Kučerová, MBA, ředitelka Zdravotnického úseku Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR
- prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., MBA, přednosta III. interní kliniky 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy, Praha
- MUDr. Jiří Šedo, Ph.D., náměstek ředitele pro strategie, komunikaci a vzdělávání, lékař kliniky komplexní onkologické péče MOÚ
- JUDr. Ladislav Švec, ředitel Kanceláře zdravotního pojištění z.s.
- Prof. MUDr. Marek Trněný, CSc., přednosta I. Interní kliniky – kliniky Hematologie, Všeobecná fakultní nemocnice v Praze
- Ing. Martin Zeman, ředitel Národního centra elektronického zdravotnictví Ministerstva zdravotnictví ČR
- Prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., MBA, přednosta Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky 1. lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice a emeritní rektor Univerzity Karlovy.
O společnosti Roche
Společnost Roche byla založena v roce 1896 ve švýcarské Basileji jako jeden z prvních průmyslových výrobců značkových léků a stala se největší biotechnologickou společností na světě a světovým lídrem v oblasti in vitro diagnostiky. Společnost usiluje o vědeckou excelenci při objevování a vývoji léků a diagnostik pro zlepšení a záchranu životů lidí na celém světě. Jsme průkopníkem v oblasti personalizované zdravotní péče a chceme dále měnit způsob poskytování zdravotní péče, abychom měli ještě větší dopad. Abychom mohli poskytovat tu nejlepší péči každému člověku, spolupracujeme s mnoha zúčastněnými stranami a spojujeme naše silné stránky v oblasti diagnostiky a farmacie s poznatky o datech z klinické praxe.
Jako uznání naší snahy o dlouhodobou perspektivu ve všem, co děláme, byla společnost Roche již třináctým rokem po sobě jmenována jednou z nejudržitelnějších společností ve farmaceutickém průmyslu podle indexů udržitelnosti Dow Jones. Toto ocenění také odráží naše úsilí o zlepšení přístupu ke zdravotní péči společně s místními partnery v každé zemi, kde působíme.
Genentech ve Spojených státech je stoprocentně vlastněným členem společnosti skupiny Roche. Společnost Roche je většinovým akcionářem společnosti Chugai Pharmaceutical v Japonsku. Pro více informací prosím navštivte webovou stránku www.roche.com.
Všechny ochranné známky použité nebo uvedené v této tiskové zprávě jsou chráněny zákonem.
Kontakt pro média:
MUDr. Jiří Pešina
ředitel komunikace společnosti ROCHE s.r.o.
mobil: +420 724 370 066
e-mail: jiri.pesina@roche.com